בריאות חניכיים

at-the-dentist-2021-08-29-16-29-24-utc (1)
תוכן עניינים

עולם רפואת השיניים מגוון ומעניין ויש בו לא מעט תת נושאים שלא קשורים ישירות לשיניים עצמן. בריאות החניכיים הוא אחד מהנושאים האלה. לא מעט אנשים ממעטים להעריך את התפקיד של החניכיים גם במה שקשור לאסתטיקה של חלל הפה וגם מבחינה בריאותית, שכן החניכיים הן אלה אשר מחזיקות את השיניים במקומן ואם החניכיים לא תהיינה בריאות לגמרי הן עלולות לאבד את האחיזה בשיניים, מה שעלול להוביל בסופו של דבר לנסיגת החניכיים ולנשירה של השיניים. רפואת החניכיים ושמירה על הבריאות של החניכיים מהוות תחום נפרד ברפואת השיניים וחשוב מאד לתת את הדעת על מצב החניכיים בכל ביקור במרפאת השיניים. בחלק מהמרפאות אפשר לקבוע תור לרופא מומחה לחניכיים שיכול לסייע רבות במקרים שבהם כבר יש בעיה כזו או אחרת אך במקרים רבים גם רופא השיניים יכול לתת את המענה הדרוש למטופל.

 

איך שומרים על בריאות החניכיים?

יש מגוון רחב של פעולות שחשוב וכדאי לבצע על בסיס קבוע. בעזרת חלקן אפשר בהחלט לשמור על הבריאות של החניכיים ועל המראה היפה והבריא שלהן וחלק נועדו למניעת בעיות או מחלות. כך למשל שימוש בחלקיקי שעווה קטנים על מנת לכסות על אביזרים של יישור שיניים למבוגרים יכול למנוע פציעה או שריטה של החניכיים על ידי הברזלים. חשוב מאד להגיע לטיפול אצל שיניים לכל הפחות פעם בשלושה חודשים או חצי שנה וכך להסיר הצטברות של אבנית וריכוזי חיידקים מצדי השיניים או מהאזורים שקשה להגיע אליהן עם המברשת. במידה ורואים שיש דימום מהחניכיים בעת הצחצוח או שחשים רגישות בשיניים בעת אכילה של מאכלים קרים או חמים – מומלץ לפנות ללא עיכוב לרופא חניכיים שיבדוק את מצב וימליץ על הטיפול הכי טוב ומתאים על מנת שהבעיה לא תחמיר.

 

החשיבות של שמירה על חניכיים בריאות

לחניכיים יש תפקיד חשוב מאד ולא רק מהפן האסתטי של חלל הפה. החניכיים הן מה שמחזיק את השיניים במקומן ומונע מהן לזוז. שורשי השן נעוצים עמוק בחניכיים וכך הן יציבות, איתנות וחזקות במקומן. ברגע שהחניכיים חולות או שיש בהן בעיה זו או אחרת הרי שהאחיזה בשיניים הופכת לרופפת ובמקרים חמורים במיוחד אכן השיניים עלולות לנשור בשל כך. מכאן שברגע שחושדים שיש בעיה בחניכיים מומלץ שלא להתעכב ולא לחכות אלא לפנות אל רופא שיניים או רופא חניכיים כמה שיותר מהר. גם מצבים בעייתיים כאלה ואחרים בחניכיים יכולים ברוב המקרים להיפתר אם תופסים אותם בזמן ועדיין לא נגרם נזק. מכאן החשיבות של פנייה אל רופא כמה שיותר מהר. כעת קל להבין שבריאות קלוקלת של החניכיים עלולה לגרום להרבה מאד בעיות אחרות וחשוב מאד לשמור עליהן.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
נגישות