דליפת שתן – על מה היא מעידה?

dysmenorrhea-2022-09-27-18-57-15-utc (1)
תוכן עניינים

דליפת שתן היא אחת מהתופעות הרפואיות הכי פופולאריות שקיימות כיום, בעיקר בקרב אוכלוסיות וקבוצות גיל מסוימות, ועדיין, לא נמצא בנושא אשר נמצא בהכרה מספיקה, בעיקר בשל המבוכה שהיא גורמת לאנשים שחווים אותה. בשורות הקרובות, נביא לידכם מידע על דליפות שתן, וננסה לענות על השאלות הבאות – מה זה בריחת שתן, כיצד בריחת שתן מתרחשת, מי נמצא בקבוצת סיכון גדולה יותר למעבר של דליפת שתן, ועל מה היא עשויה להעיד?

בתור התחלה – מה זה דליפת שתן?

ההגדרה המדויקת לדליפת שתן, היא ההגדרה הבאה – אובדן בלתי רצוי של שתן. למעשה, מדובר על תופעה נפוצה דיו, ועל פי המספרים המדויקים, בערך מחצית מכלל הנשים המבוגרות בעולם חוות דאותה בחומרה כזו או אחרת. על אף האחוזים הגבוהים של אנשים אשר חווים ומתמודדים על דליפת שתן בשגרה, מספר האנשים שפונים לטיפול, טיפול אשר מתבצע אצל אורולוג, הוא קטן בצורה משמעותית.

על מה היא מעידה?

דליפת שתן מעידה על בעיה כלשהי שמתרחשת במערכת השתן, לרוב מדובר על מערכת השתן הנשית. התופעה יכולה להתרחש ממספר סיבות שונות, והיא יכולה להעיד על כמה וכמה דברים. מי שאחראי על אבחון הבעיה, ומי שאחראי על התאמה של סוג הטיפול הראוי לבעיה, הוא כמובן אורולוג – רופא אשר מתמחה במערכות הרביה ומערכות השתן השונות. ככלל, כיום ידוע כמה וכמה סוים שונים של דליפות שתן. כל סוג של דליפה, מעיד על בעיה בחלקים אחרים של מערכת השתן, וכמו כן, הדבר מצביע על אופן ושיטות טיפול שונות כיוצא מכך. כיום, מוכרים שלושה סוגים של דליפות שתן:

  • בריחה משולבת של שתן
  • איבוד שתן בדחף
  • דליפת שתן במאמץ

מה אפשר לעשות במצבים כאלה?

כדי שניתן יהיה לטפל בבעיה זו שכמובן פוגעת באיכות החיים של נשים רבות בכל הגילאים, חשוב קודם כל להבין ממה זה נגרם. התופעה יכולה להיגרם כתוצאה מכל מיני סיבות כמו גיל, הריון, עישון, סיבות גנטיקה, פעילות גופנית ברמת עצימות גבוהה מאוד, צורת לידה מכשירנית, מחלות רקע ועוד. קיימים סוגים שונים של דליפת שתן כמו למשל בריחת שתן במאמץ, בריחת שתן משולבת ועוד. היום ניתן לנסות לטפל בבעיה באמצעות תרגילים פיזיותרפיסטיים בהם אנו מחזקים את האזור כולו עם דגש על חיזוק השרירים של רצפת האגן. בנוסף, ניתן לשלב תומכן במצבים בהם איברי האגן צנחו ולנסות להגביל את צריכת הקפאין שלנו ביום יום. יש גם טיפול תרופתי הניתן באמצעות אסטרוגן שמוחדר לנרתיק, טיפול מערכת שאינו מקומי כאשר יש כל מיני סוגים של תרופות. אם אין ברירה, ניתן לבצע ניתוח המכונה TVT כאשר אחוזי ההצלחה של ניתוח זה הם גבוהים מאוד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
נגישות