יעילות הטיפולים המשלימים והאלטרנטיביים לדלקת מפרקים

כאב ופגיעה תפקודית הם מסימני ההיכר של דלקת מפרקים שגרונית (RA). לאור מורכבות ועלות הטיפול התרופתי והכימי, טיפולים שאינם תרופתיים הופכים להיות אטרקטיביים יותר ויותר. לאחרונה, טיפולים ברפואה משלימה ואלטרנטיבית לדלקת מפרקים, מוכחים בניסויים קליניים ומחקרים תצפיתיים, ומספקים ראיות מעודדות לעובדה כי לדיקור, טיפול גוף ונפש, ולרפואה טיבטית, קיימים מספר יתרונות למטופלים אלו, כהקלה על כאבים ותסמינים אחרים של הדלקת.

טיפול גוף ונפש לדלקת מפרקים שגרונית

בעשרים השנים האחרונות, הכירה הספרות הרפואית באופן עקבי ביתרונות הפוטנציאליים הגלומים בטיפולי גוף ונפש. שיפור משמעותי דווח בנושאים של שיווי משקל, כוח גופני, גמישות איברים, תפקוד לב וכלי דם ומערכת הנשימה.

בנוסף, יפים הטיפולים למצבי רוח, דיכאון וחרדה, יעילות עצמית, הפחתת כאב, הפחתת הסיכון להתקפי חרדה ואיכות חיים בריאה בקרב אוכלוסיות מזרחיות ומערביות שונות, ורבים מהמטופלים הסובלים ממחלות מערכת הלשד מעוניינים בסוג זה של טיפול.

טאי צ'י מסייע לחולים עם דלקת מפרגים שגרונית, כתוצאה מהשפעותיו על כוח השרירים, הפחתת מתחים ובריאות הלב, כלי הדם והעצמות, כמו גם על האיכות הקשורה לבריאות המשופרת של החיים. מחקרים ראשוניים מראים כי טאי צ'י משפר באופן משמעותי הפרעות מצב רוח ושינה, כמו גם ירידה בכאב ובעייפות בקרב מטופלים עם הדלקת.

בתמונה: מאסטר טאי צ'י – הטאי צ'י מומלץ לטיפול בדלקת פרקים

דיקור סיני לדלקת מפרקים. טיפול זה, מקורו בסין והוא נוצר לפני למעלה משלושת אלפים שנים. הדיקור הוא אחד מטיפולי הגירוי החושי הפופולאריים ביותר. זוהי טכניקה עתיקה של החדרת מחטים דקות על מנת לטפל ולעורר נקודות אנטומיות פרטניות, והוא ידוע אף כנקודות דיקור או נקודות מרידיאן. הדיקור משמש לעיתים קרובות לטיפול במצבים הקשורים להקלת כאב, והוא נתמך בראיות ביולוגיות.

קריאה מומלצת:

מהי דלקת מפרקים – הגורמים לדלקת מפרקים. האם ניתן למנוע אותה? מהן דרכי הטיפול המקובלות ומהי מידת יעילותן? האתר מכיל קישורים טובים למידע נוסף.

לחיות עם דלקת מפרקים – מהי דלקת מפרקים ומהם הסימפטומים הנילווים למחלה? כיצד ניתן לנהל אורח חיים תקין ככל האפשר תוך כדי התמודדות עם המחלה?

נגישות