התמודדות עם אלרגיות האביב

כאשר האביב נמצא מעבר לפינה, פונות המחשבות באופן טבעי לשהייה מהנה בחוץ, עריכת פיקניקים וביצוע פעילות גופנית באוויר הצח. יחד עם זאת, אנשים הסובלים מאלרגיית אביב, מבקשים ליטול חלק בפעילויות אלו ללא משיכות אף, התעטשויות, גרודים ושפשוף עיניים.

רופאים יודעים להגדיר מצב זה כנזלת אלרגית עונתית. האשם העיקרי הוא בפריחת האבקה בעונת האביב, הנמצאת בכל מקום. אז כיצד ניתן להתמודד עם התופעה? בתקופת האביב, נכנסים האלרגנים לפעולה. העצים משילים אבקה בתחילת האביב, ובהמשך, בסוף האביב ובתחילת הקיץ, נמצאת הפריחה בעשבים. פריחת עשב עלולה לעורר תסמינים רבים, המתחילים בסוף האביב.

סוג הפריחה והעיתוי המדויק שלה תלוי באיזור המדינה בו חי אדם רגיש. אין זה משנה כמה מפריעה האבקה לחיי היומיום, ניתן לשרוד ולשגשג באביב, באמצעות טיפים אותם מספקים מומחים, והכוללים חינוך עצמי אודות אלרגנים; הקטנת החשיפה לאלרגנים; צריכת תרופות הנמכרות ללא מרשם; ביקור אצל מומחה לאלרגיות; וקבלת זריקות נגד אלרגיה או טיפול חיסוני.

הגורמים להתעטשויות

גודל גרגרי האבקה, התאים הזעירים הדרושים לדישון צמחים, קובעים את גורם האומללות. די בכמות קטנה וקלה מאוד של אבקה, כדי לגרום לצרות. זהו סוג אבקה המשתחררת באמצעות עצים ועשבים, ונעה ברוח. לכן אין זה מפתיע כי ימים סוערים הם בדרך כלל גרועים יותר עבור הסובלים מקדחת השחת, בהשוואה לימים רגועים.

הרוח יכולה לשאת את האבקה במרחקים של למעלה ממאה קילומטרים מנקודת המקור. אנשים שונים רגישים לפריחות שונות של דשא ועצים, והרגישות משתנה אף באמצעות אזור המדינה בו חי אדם רגיש, וסוג העצים המאפיינים את הסביבה.

הפחתת החשיפה לאבקה

מומחים מסכימים כי הצעד הראשון בו הסובלים מאלרגיה צריכים לנקוט, הוא הימנעות מהאלרגנים. אך קל יותר להציע זאת מאשר לבצע, במיוחד אם אדם אינו בטוח מה בדיוק גורם לתסמינים שלו. מומלץ להישאר בבית בין עשר לארבע אחר הצהריים, שעות בהן ספירת אבקת הפרחים בדרך כלל גבוהה יותר. בנוסף, יש לתזמן את הסידורים בחוץ לשעות מאוחרות יותר ביום, בימים בהם ספירת האבקה היא גבוהה.

טיפים נוספים להימנעות מחשיפה:

חיות מחמד. אם לאדם יש חיית מחמד שיוצאת החוצה, יש לסרק את פרוותה לפני השיבה הביתה, שכן חיות מחמד עשויות להכניס אבקה לתוך הבית, באמצעות פרוותם.

ניקוי נעליים. יש לנקות את הנעליים לפני הכניסה לבית, על מנת שלא להכניס עקבות אבקה.

ייבוש הבגדים. לאחר הכביסה, מומלץ לייבש את הבגדים במייבש ולא לתלותם בחוץ.

טיפול באלרגיית האביב

אם ההימנעות מהאלרגנים אינה מספיקה לריסון את התסמינים, ניתן לנסות טיפול של אנטיהיסטמינים הנמכרים ללא מרשם. בעת החשיפה לאלרגנים, גוף האדם האלרגי משחרר היסטמינים, המתחברים לתאי הגוף, וכתוצאה מכך פורצות תופעות האלרגיות.

אנטי היסטמינים מפסיקים את התסמינים כגון גרודים, כאבי גרון והתעטשות, באמצעות חסימת פעולת ההיסטמינים. אם אדם סובל מגרודים בעיניים, הוא יכול להסתייע בטיפות עיניים הנמכרות ללא מרשם. חומרים נוגדי גודש הנמכרים ללא מרשם מסייעים לתחושת מחנק. תרופות אלו מצרות את כלי מעברי האף ומפחיתות את הנפיחות. האפשרויות כוללות חומרים נוגדי גודש בתרסיס, או לבליעה.

היות וחומרים נוגדי גודש עלולים להגביר את לחץ הדם, יש להתייעץ עם הרופא לפני נטילתם, במקרים בהם אדם סובל ממחלת לב, לחץ דגם גבוה, מחלת בלוטת התריס, בלוטת ערמונית מוגדלת, או סוכרת. למרות שניתן לצרוך חומרים נוגדי גודש לבליעה ללא מרשם לתקופה של עד שבוע במידת הצורך, אין להשתמש בתרסיס לטיפול בגודש באף במשך למעלה משלושה ימים, היות והוא עלול להגביר את הגוש באף עם שימוש ארוך יותר.

יש לקרוא את תווית המוצר לשם קבלת מידע נוסף אודות תופעות הלווואי, ועל מנת להבטיח ביצוע נכון של הוראות המינון. אם התרופות ללא מרשם אינן עובדות, מומלץ לשקול ייעוץ אצל מומחה לאלרגיה. הוא יסייע בטיפול הפותר בעיות שינה, קשיים בריכוז בעבודה או בלימודים, או טיפול בבעיות אלרגיה חוזרות ונשנות. בנוסף, הוא ירשום אף תרופות אחרות.

בדיקת אלרגיה. אם אדם אינו יודע לזהות את מקור האלרגיה שלו, ניתן לבצע בדיקות אלרגיה. בדיקות עור הן מדויקות יותר מבדיקות דם ומבוצעות באמצעות החדרת טיפת אלרגן מתת לעור. אם אדם אלרגי לחומר זה, מופיעות על העור בתוך דקות אדמומיות ובליטות. בדיקות דם מזהות נוגדנים לפריחה, וניתן להשתמש בהם על אנשים שאינם סובלים בדיקות עור.

חיסון נגד אלרגיה

השלב האחרון הוא טיפול חיסוני לאלרגיה, הידוע יותר בשם זריקות נגד אלרגיה. החיסון הוא למעשה שיטה להסבת המערכת החיסונית ממשהו שגורם לסבל מוגזם בהווה. הטיפול החיסוני מחדש בכמויות קטנות מאוד את הדברים להם אדם אלרגי. זוהי שיטת טיפול לטווח הארוך, ועשויה לארוך חצי שנה עד למציאת המינון הנכון. הזריקות מצמצמות או מונעות את הצורך בתרופות אחרות נגד אלרגיה.

טיפול התחזוקה עשוי להימשך בין שלוש עד חמש שנים, ומשך הטיפול משתנה. ניתן לנסות לעצור את הזריקות ולראות אם התסמינים חוזרים על עצמם. חלק מהמטופלים חווים הקלה לאחר טיפול חיסוני הנמשך בתקופה של עד עשר שנים. מה שיפה בטיפול החיסוני הוא שהוא מאוד מאוד יעיל בהפחתת התסמינים, ומקטין את כמות צריכת התרופות.

קריאה מומלצת:

מידע כללי על אלרגיות – מה גורם לאלרגיות וכיצד ניתן למנוע אותן? מהן דרכי הטיפול בסוגים שונים של אלרגיה?

התמודדות עם אלרגיות – מאמר העוסק בהתמודדות עם אלרגיה

אלרגיה למזון – מה גורם למזון להוות גורם סיכון אלרגני. סוגי מזונות שונים העלולים ליצור תגובה אלרגית.

נגישות